HO HO Horolezecký oddíl Hořice
HO HO Horolezecký oddíl Hořice
Úvod
O nás
Vzkazy z výboru
Diskuse
Stěna

Průvodce

Základní informace

 

Stávající osazené jištění v lomech neodpovídá standardům, je zakázáno toto jištění využívat k jištění a lezení. Lezení v lomech pouze na vlastní nebezpečí.

Město Hořice se nachází v centru lomařské oblasti cenomanských kvádrových křemenných pískovců. Hořický pískovec se zde intenzivně těží a zpracovává od druhé poloviny 19. století.  

V okolí Hořic lze proto dnes nalézt téměř 150 historických lomů. Několik lomů je vhodných k lezení s lanem a tak za zhruba dvacetileté působení lezců z hořicka, vzniká několik desítek cest jež jsou napřed osazeny kruhy, později i nýty. Proto zde najdete nějaké ty nákresy a popisy cest a plánky jak se ke konkrétním skalám dostat.

Hořické písky: Tím, že se v lomech kdysi dobýval kámen, je lezení na místním pískovci podobné spíše lezení na žule či vápně (celkem ostré hrany). Další rozdílnou věcí s klasickým pískovým lezením je to, že ve většině našich oblastech se nesmí lést po dešti a mimo lezeckou sezonu. V našich lomech můžete lézt třeba i za deště a přitom celoročně. Tedy žádné omezení. Vlastně si klidně můžete vyzkoušet i zakládání umělých pomůcek (frendy, vklíněnce, atd.). Pouze prosíme návštěvníky, aby si zde nenacvičovali zatloukání skob. To by byly skály za chvíli nelezitelné...

Lom Vlčí Skála

se nachází asi kilometr a půl na východ od Hořic nedaleko obce Doubrava. Je tvořen tvrdým pískovcem, kde dřívějším lámáním kamene vznikl ráz lezení podobný spíše lezení na žule a vápně, než typickému pískovému lezení prachovskému či adršpašskému a dalších podobných lokalit.
Výška skály se zde pohybuje kolem 12-14 metrů, tudíž si vystačíte s 30 m lanem. Najdete zde cesty jak lehké obtížnosti, tak si zde zalezou i ti více náročnější.

 

Vlčí 2

 

Při lezení ve Vlčí na kraji u lesa v chatové oblasti(jen pár aut) je-li větší počet aut, tak na parkovišti v obci Doubrava hned vedle kulturního domu "U opilé kočky" (kam se velmi rádi chodíme občerstvit).. 

Fotogalerie ke článku:
mt_1mp2.jpg mt_2mp1.jpg
Soubory ke článku:
lom_vlci.pdf -  Průvodce Lom Vlčí skála
mp2.jpg -  Mapa k Vlčí ve vyšším rozlišení

 

Lom U Josefa

Tento lom najdeme asi kilometr na sever od města. Materiál stejný jako ve Vlčí, opět ostřejší hrany a škrabky. Výška kolem 5-8m.

Josef

Fotogalerie ke článku:
mt_1mp1.jpg mt_2mp2.jpg
Soubory ke článku:
lom_josef.pdf -  Průvodce Lom U Josefa
mp1.jpg -  Mapa k Josefu ve vyšším rozlišení

 
Číslo konta : 185811159 / 0300
Adresa: Riegrova 1024, Hořice
Telefon: 608048301
email: servis.sedivy@centrum.cz

Odebírat akce

Chcete odebírat akce do emailu??
 
Email:
Turistické informace o regionu Krkonoše. Bohaté turistické zajímavosti a tipy na výlet.