HO HO Horolezecký oddíl Hořice
HO HO Horolezecký oddíl Hořice
Úvod
O nás
Vzkazy z výboru
Diskuse
Stěna

Stěna


 
<- Zpět
 

Nejčastější chyby na umělých stěnách

Nepozornost, nesoustředěnost - Lezení vyžaduje velkou koncentraci a neustálou pozornost. Mnoho úrazů se přihodí, když se zapomeneme, že někoho jistíme, právě hovoříme s kamarádem od vedle, či jen tak lelkujeme a svého lezce na druhém konci lana nemáme dobraného. Ono když by došlo v tomto momentě k pádu, může to mít i neblahé následky. Proto vždy pozorně sledujeme svého partnera na laně a správně a včas dobíráme.

Špatné postavení jistící osoby - Taktéž je velmi častá chyba, kdy jistící osoba stojí ve větší vzdálenosti od stěny. I toto může mít v případě pádu, neblahé následky.

Cvakání expresek - Máme-li zapnutou expresku špatně, to znamená je-li lano v expresce vedeno od nás směrem ke stěně, může se stát, když ji máme nadlezenou, že při případném pádu hrozí lanem její otevření. I tohle si musíme hlídat. Měli bychom si rovněž hlídat zámek karabiny. Viz obr.1a a obr.1b

foto1

 

foto1b

 

Vynechání expresky - I zde platí stále se soustředit na lezení a hlídat jistící body. Často se stává, že jedinci přehlédnou expresku a necvaknou ji, lezou již k další a při případném pádu hrozí i podlaha. Ještě horší je, když si někteří moc sebevědomí lezci, necvaknou expresku schválně. On když by náhodou praskl, či se otočil volný chyt, v tomto případě je neštěstí hotovo. Takže stále musíme být pozorní a v žádném případě nevynecháváme jištění. To tam není přiděláno na okrasu!

foto2

 

Horní jištění jen na jedné expresce - S horním jištěním je lezení běžné, bohužel se občas stává, že není lano zapnuté v řetízku, ale jen v jedné expresce. A to je moc špatné. Jako vratný bod vždy musí být použit řetízek s karabinou viz Obr.3a. V případě, že lezeme s horním jištěním, po někom, kdo nedokončil cestu ve vratném bodu, nesmíme vycvakávat poslední dvě expresky. Vždy musí být zapnuty minimálně dvě expresky. Obr.3b.

foto3

 

foto3b

 

Nevybraná expreska - I toto se velmi často a to hlavně u nováčků stává, při lezení na druhého, zapomeneme vycvaknout expresku a klidně si ji nadlezeme. A co se stane v případě pádu? Musíme si to ohlídat, abychom včas vycvakli lano z expresky.

foto4

 

Lezení osob nad sebou - Je velmi nebezpečné lezete-li na cestě a nad sebou náhodou máte nějakého típka, který by vám eventuálně mohl spadnout na hlavu. Proto vždy jděte do cesty až je úplně jasné, že vám nehrozí, že by vám někdo mohl skončit za krkem.

Tak tohle samozřejmě není výčet všech chyb, které lezci na umělých stěnách "občas" provádějí, ale jen těch, které jsou buď hodně závažné, či jsou prováděny celkem často, ač mohou mít neblahé následky.

A znovu připomínáme, je potřeba lézt pozorně, neustále být ve střehu, ať lezeme na prvního, či "jen" jistíme. Opravdu to může mít fatální následky, proto se snažte lézt tak, jak se má a ne si třeba hrát na nějakého toho supermana a vynechávat expresky, či stát při jištění spolulezce nějakých deset metrů od stěny.

Lezte vždy tak, aby se vám nestalo lezení noční můrou, ale naopak aby vám lezení dělalo radost, měli jste jen samé pěkné zážitky.


Číslo konta : 185811159 / 0300
Adresa: Riegrova 1024, Hořice
Telefon: 608048301
email: servis.sedivy@centrum.cz

Odebírat akce

Chcete odebírat akce do emailu??
 
Email:
Turistické informace o regionu Krkonoše. Bohaté turistické zajímavosti a tipy na výlet.