top of page

Lom u Josefa

Lom „U Josefa“ je bývalý pískovcový lom. Jedná se o dobře dostupnou lezeckou lokalitu přibližně 1 km severně od centra Hořic.

Stěny lomu jsou z tvrdého pískovce s ostrými škrabkami a spárami. Díky způsobu lámáním kamene je typ lezení podobný spíše lezení na žule a vápně než typickému pískovcovému lezení prachovskému či adršpašskému a dalších podobných lokalit. Díky tvrdosti materiálu se zde může lézt celoročně. Výška lomu je 5 – 8 metrů. Pro jištění cest tedy postačí i zbytkové 20 m lano.

 

Kromě tréninku lezců lom slouží jako dějiště koncertů, divadelních představení či sochařských sympozií. Právě sochaři se také přičinili na vzhledu pískovcových stěn. Do kamene vytesali mnoho ornamentů, které se staly součástí lezených cest. Nejznámější skulpturou je hořický trpaslík.

Pískovec se v lomu těžil do 60. let minulého století. Lom U svatého Josefa byl otevřen někdy v 18. století, odsud pochází i jeden ze základních kamenů Národního divadla. Lom je jedním z několika desítek, kde se na Hořicku pískovec těžil. Užijí si zde jako začátečničtí horolezci, jsou zde i cesty pro pokročilejší lezce.

 

O prázdninách zvou Hořičtí do lomu sochaře z celého světa na mezinárodní sympozia, která v 60. letech založil sochař Vladimír Preclík. Lom se v tomto období promění v umělecký ateliér pod širým nebem. Někteří sochaři se v minulosti dlátem podepsali přímo v pískovcových stěnách. Lom má pro sochaře magické kouzlo, protože je obklopen masami kamene.

Sochy ze sympozia se z Hradce Králové po čase vrací zase do Hořic, pořadatelé setkání z nich potom vytvářejí galerii, sochařský park. Cílem je vytvořit jakousi cestu z Hořic, která by byla lemována sochami a končila by zde v lomu.

Lom je i přírodním amfiteátrem, vhodným k pořádání různých hudebních festivalů.

 

Zdroj: kudyznudy.cz

Jak se dostanete k lomům
bottom of page